Madonna

Madonna


Popun Kraliçesi olan Madonna 16 Ağustos 1958 yılında Elvis Presley’inin öldüğün gün ABD Michigan’da dünyaya geldi. Annesi Kanadalı Fransız asıllı olan Madonna Louis Fortin’dir. Annesinin adını alan Madonna 6 kardeşten 3.süydü. Babası ise İtalyan asıllı Amerikali Silvio Tony Ciccone’dir. Katolik olan aile Detroit banliyölerinde yaşıyordu. Annesini 1 Aralık 1963 senesinde göğüs kanserinden kaybetti. Küçük Madonna henüz 5 yaşında annesini kaybederek büyük bir trajedi yaşamıştır.  Babası bir zaman sonra evin kahyası Joan Gustafson ile evlendi. Çiftin 2 çocuğu oldu. Babasından bale kursuna gitmek için izin alan Madonna baleye karşı büyük bir ilgi duyuyordu. Bale öğretmen, Chistopher’in gay barına gittiğini açıklayınca biraz hayal kırıklığı yaşayan Madonna Show dünyasına bale kursuyla adımını atmış bulunmaktadır. Lise yıllarında A’dan aşağı notu olamaya ve okulun amigo takımında olan Madonna Michigan Üniversitesinde Dans bursu almaya hak kazandı. Damian Zikakis’le tanışıp ona âşık oldu. 1978 yılında okulunu bırakıp dans kariyeri yapmak için New York’a gitti. New York deneyimiyle ilgili ilerde şöyle bir açıklama yapmıştır. New York gidişi onun ilk uçağa bindiği durum olduğunu hatta taksiye de ilk kez bindiğini birçok şeyin ilkini New York’ta yaşadığını anlatıyor. Hayattaki en cesurca şeyin New York’a gelmek olduğunu ve New York’a geldiğinde cebinde sadece 35 dolar olduğunu söyledi. Madonna bu şehirde yalnız ve parasız kalmıştır. Çok düşük ücretlerle çeşitli işlerde çalışmıştı. Çıplak pozlar verdiği modellikte yaptığı işlerden biriydi. Ülkenin iyi koreografları ve dansçılarından Pearl Lang ve Martha Graham çalışma fırsatı bulmuştur. Walter Nicks, Alvin Ailey ekipleri olan dans şirketlerinde performans gösterdi. 1979 yılında dansçı Patrick Hernandez ekibinde dünya turnesine çıkan Madonna müzisyen olan Dan Gilroy ile tanıştı.  İlk şarkıcılık yapacağı Brekfast Club isimli rock grubuyla tanışmasına neden oldu Dan Gilroy. Vokalistlik yaparken bateri de çalıyordu.

Erkek arkadaşı Stephan Bray’in de yer almış olduğu 1980 yılında kurulan ikinci grubu Emmy’de şarkı söylemeye başlayan Madonna erkek arkadaşıyla beraber dans şarkıları yazıp besteledi. Genç çift bu performanslarıyla New York diskolarında boy gösterir oldular. Bu denemeler Prodüktör ve DJ olan Mark Kamins’in dikkatini çekti ve Madonna’nın bir demosunu dinledi. Duyduğu ses onu çok etkileyince demoyu Sire Records’a ulaştırdı. 1982 yılında Sire Records ile yapılan her single için 5 bin dolara anlaştı. Yayınlanan ilk single olan Everybody Billboard hot Dance Clup Chart için üst sıralara yerleşirken Billboard 100 Hot için beklenenin tam tersi olmuştur. Sesinin R&B müziğine yatkın olması onun yüzünden televizyonda pek görünmemişinde ötürü herkes uzunca bir süre Madonna’yı zenci sanmıştı. 1983 yılında Physical Attraction ve Burning Up’da oluşan ikinci single dans listelerini alt üst edip büyük bir başarı kazandırdı. Sire Records bunun üstüne albüm çalışmaları için kolları sıvadı.   Amerika’da büyük ses getiren ilk albümü adını taşıyan Madonna oldu. Prodüktörlüğünü ilk olarak Reggie Lucas’ın yapacağı albüm bir süre sonra anlaşmazlıktan dolayı Madonna’nın erkek arkadaşı John Jellybean Benitez’e yaptırıldı. Madonna albümü tüm dünya çapında 3 milyondan fazla satış yaptı.  80’lerdeki bu başarısı onu genç kızlar için bir moda ikonu haline getirdi. Madonna’nın kullandığı haç figürlü mücevherler, siyah kol bantları neredeyse yok satıyordu. New York’ta açılan Madonna Clothing Store bu işten oldukça iyi bir kar elde etmişti. 1984 yılında ikinci albüm çalışması olan Like A Virgin ulurlar arası bir başarının kapısını açtı. O yıl Afrika’daki aç insanlara yardım için yapılan albüm çalışmasında We Are The World listelerde birinci sıradayken Madonna’nın 45liği olan Material Girl ikinci sıraya yerleşti. We Are The World albümünde USA For Africa’s şarkısının seslendirmesini yapan Madonna için bu iki kat başarı demekti. Albümün çıkış tarihinde hemen sonra elde edilen satış rakamı 20 milyonu buluyordu. Sonraki dönemlerde ise dünya çapında 17 milyon kopya artışı ve 37 milyonluk satış rakamını görecekti. Bu başarısının ardından Madonna Beastie Boys’la dünya turnesine çıkmıştır.

1985 yılında artık kendini beyaz perdede gösteren Madonna Vision Quest, A Certain Sacrifice gibi filmle de rol aldı. Yine 1985 yılında ilk önemli filmi olan Desperatle Seeking Susan’da kamera karşısına geçti. 70’li yılların sonunda verdiği çıplak pozlar Playboy ve Penthouse dergilerinde yayınlanınca Madonna hakkında uzun uzadıya bir tarışma çıktı. Oyuncu Sean Penn ile 16 Ağustos 1985 yılında evlendi. İlk görüşte âşık olup doğum gününde evlenen Madonna ve Sean çifti Amerika’ nın gözdesiydi. Çiftin birlikte kamera karşına geçtiği 1986 yapımı Shangai Suprise filmi beklenen başarıyı elde edemedi. Aynı sene müzik kariyerinde büyük bir adım atacağı prodüktör Patrick Leonard’la tanıştı. Birlikte hazırladıkları True Blue Albümü çok satanlardan oldu. Bu albüm diğerlerine göre daha olgun ve iyi müzikaliteye sahip bulundu. 1987 yılında başarısızlık getirdiği Who That Girl filminde rol aldı. Fakat filmdeki soundtrack ile aynı ismi taşıyan single listelerde bir numara oldu. Albümde yer alan dört şarkıda büyük bir ilgiyle karşılaşınca Madonna’nın ilk uluslararası olan turnesi Who That Girl ismiyle Japonya’da başladı. Turneden elde ettiği gelirin bir kısmını AIDS ile mücadele eden AMFAR derneğine bağışladı.

1989 yılında Diskolarda önemli bir yeri olan Like A Prayer albümünü çıkarttı. Madonna bu şarkıya birde klip çekti klip Katolik dünyasında bir yankı uyandırdı. Çünkü Madonna yanan haçların önünde dans ediyor zenci bir İsa ile öpüşüyordu. Madonna’yı dinden aforoz edip Papa 2 Jean Paul tarafından ağır bir kınama mektubu aldı. Dinleyici ve eleştirmenlerden ise tam puan aldı. Madonna’nın bu yükselişi Pepsi firmasını da heyecanlandırdı ve onunla 5 milyon dolarlık bir reklam filmi anlaşması yaptılar. Like A Prayer’den önce çekilmiş olan reklam filmi tartışmalardan sonra yayından kaldırıldı.  Like A Prayer albümündeki Express Yourself şarkısına çekilen 800.000 dolarlık bütçeyle çekilen klip dönemin en pahalı müzik videosu olmuştur. 1990 senesinde oyunculuğu beğenilmediği halde Warren Beatty ile başrol paylaşıp kamera karşısına geçti. Filmdeki aşkları gerçeğe dönerek magazin sayfalarında bolca yer verildi. Waren’den ayrıldıktan sonda model ve p...o yıldızı Tony Ward ile bir süre flört etti. 30’lu ve 40’lı yılların jazz soundunu taşıyan yeni albümünü piyasaya sürdü. Dick Tracy’in söylediği şarkılara yer veren Madonna Breathless single ile listelerde yine bir numara oldu. Vogue adlı parçasında Marilyn Monroe, Grace Kelly, Bette Davis gibi idollerinden bahsetmiştir. 1991 yılında Truth and Dare isimli bir belgeselde oynadı. Ardından Naomi Campbell gibi birçok ünlünün fotoğraflarının yer aldığı S...x kitabını yayınladı. Madonna ve yayıncısına p...ografik içeriğin yoğunluğu ve gençleri p...ografiye teşvik ettiği gerekçesiyle dava açıldı. S...x kitabının toplatılma kararı düşürülmüştür. Kitap best seller olmayı başarmıştır. Aynı sene This Used Be My Playground şarkısı Amerika listelerinde hit olan onuncu şarkısı olmuştur. 1992 yılında yaptığı Erotica albümü albümün adını taşıyan şarkısına çektiği video klip p...o olarak değerlendirmiştir. MTV’ de sadece 3 defa yayınlanmıştır. Bu kısıtlamalara rağmen şarkı en uzun süre 2 numarada kalan şarkısı olmuştur. 1992 yılında Vanilla Ice ile 8 ay aşk yaşadı. Arkasından James Albright ile birlikte oldu. Kendisi Madonna’nın korumasıydı uzunca bir süre konuşulan olaylardan bir tanesidir. Temel içgüdünün ucuz bir taklidi olarak değerlendirilen 1993 yılı gerilim erotik filmi olan Body of Evidence tam bir hayal kırıklığı oldu. Madonna’nın şarkıcılığı kadar parlak olmayan bir oyunculuğu vardır.


The Girlie Show Tour adında bir turneye çıkan Madonna konserinde üstsüz dansçılarla performans gösterdi. Aynı zamanda konserlerinde kırbaç gibi metreyeler kullanması yeni tartışmalara yol açtı. Ortodoks Yahudiler İsrail’deki olan bir Show yüzünden ilk kez ayaklanıyorlar. Ülkenin bayrağını bacaklarının arasından geçirdiği Porto Riko’daki Show büyük bir yaygara çıkarıyor. The Girlie Show adlı bir kitap yayınlamayı ihmal etmiyor kendisi tur dönüşü. Bu tartışmalar, skandallar dolu zaman diliminin ardında R&B tarz olan altıncı albümü Bedtime Stories geldi. Albüm Avustralya ve Avrupa’da büyük ilgi görüp Grammy adaylığı kazandı. Take A Bow adlı şarkı 7 hafta boyunca 1 numarada kaldı.  1994 yılında Dennis Rodman ile 4 ay kadar bir ilişkisi oldu. 1994 yılının eylül ayında 14 Ekim 1996 yılında kucağına aldığı kızı Lourdes Maria Ciccone Leon babası Kübalı Fitness hocası Carlos Leon’a âşık oldu. 7 Kasım 1995 yılında balladlarının olduğu Someting To Remember adlı albümünü çıkardı.1996 yılında Evita isimli film için kamera karşısına geçti. Sinema kariyeri için önemli olan bu film Madonna’ya Golden Globe en iyi kadın ödülünü kazandırdı. Artık oyunculuğu ciddiye alınmaya başlamıştı. 1997 yılında Carlos Leon ile olan ilişkisi sona erdi.1998 yılı yapımı olan Ray Of Light albümü, yedinci albüm olarak rafları doldurdu. Albüm tekno pop olarak büyük bir başarı kazandı. Frozen şarkısı ise Avrupa listelerinde uzunca bir süre bir numara olarak kaldı. 1999 Grammy ödül törenlerinde albüm 4 farklı dalda ödül almayı başardı. 1999 yılında Trudie Styler’ın vermiş olduğu bir yemekte İskoç olan yönetmen Guy ile tanıştı. 2000 yılının 22 Aralık tarihinde Guy Ritchie ile İskoçya’da düzenlenen bir törenle evlendi. 11 Ağustos 200 yılında oğulları olan Rocco John Ciccone Ritchie hayata merhaba dedi. Bu yılda sekizinci albümü olan Music piyasaya sürüldü. İçerik olarak house, pop, dans müziklerini taşıyan albüm Gone, Don’t Tell Me gibi hitler çıkardı. Yönetmenliğini eşinin yaptığı What It Feels Like for a Girl şiddet unsuru içerdiği gerkçesiyle MTV ve VH1 kanallarında yasaklandı.


Madonna Albümleri:
 • American Life(LP)
 • Bed Time Stories
 • Celebration
 • Confessşon On A Dance Floor
 • Drowned World Tour- 2001
 • Hard Candy- Special Edition
 • I Am Going To Tell You A Secret
 • Im Breathless
 • Like A Prayer
 • Like A Virgin
 • Madonna Remix
 • MDNA
 • MDNA World Tour
 • Rebel Heart
 • True Blue
 • Who That Girl
 • Erotica
 • Ray Of Light
 • Madonna
 • Music
 • Hard Candy
 
Madonna Kitapları:
 • İngiliz Gülleri – 2003
 • Bay Paebody’nin Elmalar – 2003
 • Yakov ile Yedi Hırsız – 2004
 • Abdi’nin Maceraları – 2004
 • Lotsa De Casha- 2005

Kaynak:imparator Gazetesi
Mağazin
Mehmet Ali Arslan NameGazetesi Name Gazetesi

Daha yeni Daha eski